Non Teaching

Categories Name
Librarian K.PAPARAO
Dy. Librarian M.D.BASHA
Documentalist Y.KRISHNA PRADEEP
Cataloguer K.S. KUMAR
Library Assistants RAJ KUMAR
N.SRINIVASA RAO
A.SRINIVASULU
A.SIVA PRASAD
Daftaries Md.TARIQ AHMED
N.Ch.KONDAIAH
Peons K.NEELA BAI
M.N.L. RANI
Server Administrator M.VISHNU BABU
System Operator Sk.Ruksana
Categories Name
Technicians Smt. B.Padmalatha
Modeler Sri.T.V.Krishna Subba Rao
Dissection Hall Attendants Sri.Sk.Nazar
Sri.V.Abraham
Sri.P.Venkateswarlu
Sri.N.Srinivasa Rao
Steno typist Sri.P.T.Hassan Khan
Store Keeper – cum – clerk Sri.R.Chennaiah
Sweepers Smt. M.N.L.Rani
Categories Name
Technicians D.Hussenaiah
Store Keeper-cum-Clerk P.Anil Kumar
Laboratory Attendance M.Jyothi
Steno-typist K.Ranga Rao
Sweepers M.Lakshmi
Sk.Baji Munni
Categories Name
Technical Assistant M.S.Venkata Chalam,NMA[G]
Sk.Ibrahim, NMA
Technicians N.Govindamma
R.Nagalakshmi
Store Keeper-cum-Clerk N.Janaki Babu, NMD
Laboratory Attendance Ch.Siva Koti Bhaskar
Sweepers P.Veeramma
N.Malleswari
Categories Name
Technical Assistant A.Sankar Rao
Artist G.Nagaraju, Photo Artist, Gr.I
Technicians D.Buela Rani
K.Ekambareswari
J.Suneetha Kumari
G.Jhansi Rani
Store Keeper-cum-Clerk J.Ashok Kumar
Laboratory Attendance Ch.Anantha Varalakshmi
P.Nagaraj Kumar
Steno-typist and Computer Operator M.Vardhanamma
Sweepers M.Ramadevi
T.Parameswari
Other category-Attender B.Malyadri
Categories Name
Technicians Smt.S.Subbalakshmi
Artist Smt.A.Satyasudha
Smt.I.Hephzeebah
Smt.B.Seshamma
Sri.P.V.Kantha Rao
Sri.Ch.Ravi Kumar
Kum.Sudha
Store Keeper Sri.Nageswara Rao
Laboratory Attendance Ch.Ravi
G.Ravi Kumar
Record clerk Sri Sunil Raja
Steno-typist Sri.Pavan Kumar
Sweepers Smt.R.L.Malleswari
Categories Name
Pharmaceutical Chemist N.Annapurna Devi
Store Keeper cum clerk G.Babu Rao
Laboratory Attendance M.Subba Rao
S.Sujatha Kumari
Steno-typist Pt.Hassan Khan
Sweepers K.Narayanamma
Technicians (Animal House) Md. Ghouse
Sweepers (Animal House) Sk.Mastanvali
Categories Name
Technical Assistant D.Manoj
Store Keeper cum clerk Sri.M.V.S.Hanumantha Rao
Technicians Smt.D.Swarna Kumari
Sri.D.Srihari Babu
Laboratory Attendance K.Dasu
Steno-typist Sri.N.Purna Chandra Rao
Sweepers Smt.D.Kamala
Smt.Y.Lalithamma
Categories Name
Medical Social Worker Smt.K.Rojamma
Technicians Sri.M.Prasada Rao
Store Keeper Sri.Solman Raju
Steno-typist Sri.L.Achyutram
Record Clerk Smt.K.Rajeswari
Sweepers Smt.P.Vijayalakshmi
Categories Name
Child Psychologist Smt.Asha
Health Educator Sayyad Jani Basha
Technical Assistant Sri.Y.Srinivasa Rao
Lab Technician Sri.L.Achyutram
Sri.Sk.Khasim
Laboratory Attendant Sri.V.Yohan
Store Keeper Smt.V.Amala
Steno-typist Sri.M.Kalyani
Record Clerk Smt.Pavithra
Social Worker Smt.Sobha Rani
Nomenclature Name(s) of staff members
General Medicine TB & Resp. Diseases Derm., Ven. & Lep. Psychiatry
E.C.G. Technician B.Jeevan J.Venkateswarlu
Technical Assistant P.D.V.Ramalakshmi
Technician B.Siva Prasad
V.V.Subbaiah
Sri. Bramha Chary N.Anjaneyulu
Lab. Attendants A.Rama devi Sridhar Kiran J.Balaji
Steno-typist P.Manikyamma K.Vijayarani
Record Clerk P.Karuna Jyothi B.Kiran A.V.Devi
TB & Chest Diseases Health visitor K.Gladys viola
C.Kiranmai
Psychiatric Social Workers Nirmala Jyothi
Pradeep.K
Any other category (a). Counsellor (b). Non Medical Leprosy Supervisor Smt.P.Vasantha Lakshmi
Sri.Venkata Rao
Nomenclature Name(s) of staff members
General Surgery Orthopedics Oto-Rhino-Laryngology Ophthalmology
Reception Smt. P.Baby
Sowjanya
Technical Assistant Y.L.L.Lavanya Kumari
Technician K.Sailaja
N.Madhavi
Ch.Sujatha
V.Balaiah Smt.Sailaja D.Prasad
Lab. Attendants Ch.Srinivasa Rao
K.Rajyam
I.Venkateswara Rao
V.Yohan
P.Yedukondalu Smt.Rama Devi J.Balaji
Steno-typist G.Pradeep Anand J.Bhagyalakshmi Sri.Sk.Nagoor
Mira Vali
K.Bhagyalakshmi
Record Clerk R.Jayaramakrishna K.Pradeep Babu Sri.Sk.Baji A.Vanja Kumari
Audiometry Technician Sri.B.Kristopher
Sri.R.Mohan Kumar
Speech therapist Smt.R.Sirisha
Refractionists M.Nageswara Rao
Md.Muzibullah
other category P.Rakesh (Store Keeper) B.Praveen (Store keeper) B.Sai.babu (Store keeper) Health Educator:1
Health Visitors: 2
Store keeper: 1
Nomenclature Name(s) of staff members
Radio-Diagnosis Radio-Therapy Anaesthesia Dentistry
Radiographic Technician 8
Dark Room Asst. 4 J.Mariyamma
Stenographer M.Karimulla Sk.Asha
Steno-typist S.Prasad
Storekeeper J.Srinivasa Rao M.Satish B.Sagar Babu
Storekeeper-cum-clerks N.Adi Lakshmi Sk.Jani Saida
Record Clerk Jeevan K.Bharathi
K.Murthy
N.Venkateswarlu
Radiotherapy Technician 2
Dental Technicians K.Prasad
R.Yedukondalu
P.Ram Babu
V.Naga Raju
Tech. Asst. 8
Any other category N.Sujatha (Physicist)
Categories Name
Technician Smt.Swaroopa
Sri.Nagababu
Lab Attendants Smt.Ramadevi
Smt.Ramadevi
Stenographer Smt. V.N.Bala Kumari
Record Clerk Smt.Prasanna Lakshmi
Store Keeper Smt. G.Prasanna
AP Para Medical Board
GMC Alumni of North America
Directorate of Medical Education
Medical Council of India
NTR University of Health Sciences